گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > رایزنی معاون وزیرامورخارجه کشورمان با مقامات استرالیایی برای توسعه روابط دو کشور


  چاپ        ارسال به دوست

رایزنی معاون وزیرامورخارجه کشورمان با مقامات استرالیایی برای توسعه روابط دو کشور

ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان در سفر به کانبرا با وزیر امور خارجه و همتای استرالیایی و دیگر مقامات استرالیایی به طور جداگانه دیدار و در مورد راه های توسعه همکاری های سیاسی و اقتصادی و مسائل و تحولات منطقه خاورمیانه و شرق آسیا گفت وگو کرد. در این دیدارها که در 17 و 18 آبان صورت گرفت، عبدالحسین وهاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کانبرا آقای رحیم پور را همراهی می کرد.

معاون وزیر امورخارجه روز دوشنبه با مقام های بلندپایه استرالیا در کانبرا پایتخت این کشور دیدار و رایزنی کرد. در دیدار با خانم جولی بیشاپ وزیر امورخارجه و ریک ولز معاون وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا مسائل مورد علاقه از جمله توسعه همکاری های اقتصادی و سیاسی، مقابله با تروریسم، همکاری های دانشگاهی، وضعیت پناهجویان و تحولات منطقه خاورمیانه و تحولات شرق آسیا مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت.

در این دو نشست بر توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور و برداشتن موانع از جمله موانع بانکی برای افزایش مناسبات تجاری و بازرگانان و مبادلات دو کشورتاکید شد.

آقای رحیم پور در ادامه برنامه های خود در روز دوشنبه در شهر کانبرا در میزگردی با حضور نخبگان و نمایندگان نهادهای دولتی در موسسه سیاست دفاعی استرالیا(ASPI) حضور یافت و مواضع جمهوری اسلامی ایران را در خصوص مسائل منطقه خاورمیانه، مبارزه با تروریسم و روابط دو کشور تشریح کرد. در این نشست بعد از صحبت های معاون وزیر امورخارجه کشورمان، شرکت کنندکان سئوالات و نقطه نظرات خود را طرح کردند.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه در ادامه برنامه های خود در استرالیا روز سه شنبه با مسئول کمیسیون تجارت خارجی استرالیا( آسترید) در شهر سیدنی دیدار و طرفین نتایج سفر اخیر چیوبو، وزیر تجارت، گردشگری و سرمایه گذاری استرالیا و هیات 20 نفره اقتصادی همراه به ایران و راههای توسعه بیشتر روابط اقتصادی دو کشور را بررسی کردند.   

آقای رحیم پور همچنین در شهر سیدنی در نشستی با حضور نخبگان، اساتید دانشگاه و نمایندگان ایالت نیوثاوث ولز در محل موسسه استرالیایی امور بین الملل (AIIA) حضور یافت و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را در منطقه خاورمیانه و شرق آسیا و آینده روابط ایران و استرالیا را تشریح و به سئوالات شرکت کنندگان پاسخ داد.

آقای رحیم پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مستقر در کوآلالامپور در خصوص دیدار خود با مقامات رسمی استرالیایی اظهار داشت: در موضوع همکاری های اقتصادی با استرالیا در دوران پساتحریم پس از مذاکرات انجام شده و به دنبال سفر اسفندماه سال گذشته محمدجواد ظریف به استرالیا و سفر مهرماه امسال استیون چیوبو وزیر تجارت، گردشگری و سرمایه گذاری این کشور به تهران مباحثی مطرح و بر برداشتن موانع توسعه همکاری ها تاکید شد.

وی گفت موانع بانکی در توسعه مناسبات فی مابین از چالش های پیش روی بازرگانان و توسعه همکاری ها است که باید به سرعت این مانع برطرف شود.

رحیم پور مساله پناهجویان و مهاجران غیرقانونی را از دیگر مباحث مطرح شده در نخستین روز مذاکراتش با مقام های استرالیا عنوان کرد و گفت که در این دیدارها بر مواضع قبلی کشورمان در این زمینه تاکید شد.

وی با رد بازگشت اجباری این پناهجویان به کشور به دلیل روند قانونی خروج آنها، گفت که در این نشست ها اعلام شد بازگشت این پناهندگان به کشور باید داوطلبانه و پس از شناسایی و احراز هویت آنها صورت گیرد.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه مسائل دانشجویان ایرانی و مناسبات دانشگاهی نیز از مسائل مطرح در نشست ها بود، گفت که مقرر شد این مسائل در دیدار وزرای مربوطه دو کشور مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفت که در مورد بحث مقابله با تروریسم نیز دو کشور علاقه مندی خود را برای همکاری دو جانبه و کمک به یکدیگر در این زمینه اعلام کردند.

گفتنی ست که معاون آسیا و اقیانوسیه کشورمان عصر روز سه شنبه سیدنی را به مقصد نیوزیلند ترک کرد. 


٠٢:٤٣ - 1395/08/19    /    شماره : ٤٢٢١٧٨    /    تعداد نمایش : ١٦٥٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران